اجمال روز عاشورا

 

                      

اجمال روز عاشورا                      


هنگامى که نماز صبح عاشوراء را اقامه نمودند، ناگاه تعدادى از لشکر دشمن به سمت خیمه هاى حضرت ، هجوم آوردند و شمر ملعون در حالتى که فرماندهى آن ها را به عهده داشت ، نعره مى کشید و به امام علیه سلام و اهل بیت رسالت جسارت مى کرد.
یکى از یاران حضرت، به نام مسلم بن عوسجه از حضرت اجازه خواست تا شمر را مورد هدف تیر قرار دهد.
ولى حضرت (علیه سلام ) فرمود: من دوست ندارم که ما شروع کننده جنگ و کشتار باشیم پس آن حضرت جلو آمد و لشکر عمر بن سعد را موعظه نصیحت کرد ولى سودى نبخشید.
و در نهایت، سپاه دشمن با فرماندهى عمر بن سعد تیراندازى به سمت امام حسین (علیه سلام ) و اصحاب باوفایش را آغاز کردند.
و چون اصحاب و یاران حضرت یکى پس از دیگرى به شهادت رسیدند، و امام (علیه سلام ) در میدان نبرد تنها ماند؛ ولى آن حضرت باز هم براى اتمام حجّت ، دشمنان را موعظه و راهنمائى نمود.
امّا آن سنگ دلان با این که از رسول خدا (ص) شنیده بودند، که وى یکى از دو سیّد جوانان اهل بهشت مى باشد، اعتنائى نکرده ؛ و اطراف حضرت را محاصره کرده و هر کسى به شیوه اى امام (علیه سلام )را هدف پرتاب تیر، سنگ ، نیزه و ... قرار مى داد. 

تا آن که حضرت (علیه سلام ) در اثر شدّت جراحات و نیز تشنگى بیش از حدّ نقش بر زمین گردید.
در همین بین، دشمنان براى غارت اموال زنان و کودکان به خیمه ها یورش بردند؛ و چون حضرت متوجّه هجوم دشمن به خیمه اهل و عیال خود شد، فریادى بر آن ها کشید:
واى بر شماها، اى پیروان ابوسفیان ! اگر دین ندارید و از روز قیامت نمى هراسید، آزاده و با غیرت باشید، و اگر مرد هستید مردانه بجنگید.
در این هنگام ، شمر ملعون صدا کرد: اى حسین ! چه مى گوئى ؟
حضرت (علیه سلام ) فرمود: مى گویم شما با من جنگ مى کنید و زنان چه گناهى دارند، سربازان و نیروهاى خود را تا من زنده هستم از حرم و ناموس من دور نگه دارید و ایشان را مورد تجاوز و اذیّت قرار ندهید.
پس دشمن عقب گرد کرد و عمر بن سعد ملعون دستور داد که بروید کار او را تمام کنید.
و چند نفر از فرماندهان لشکر آمدند و خواستند حضرت ابا عبداللّه الحسین (علیه سلام ) را به شهادت برسانند، ولى طاقت نیاوردند و بازگشتند.
تا آن که در نهایت، شمر ملعون –یا سنان بن انس- وارد قتلگاه شد و با وضعى رقّت بار و دلخراش سر مقدّس آن امام مظلوم و غریب را از بدن جدا کرد که زبان و قلم از گفتار آن شرم دارد.

تلخیص از : مقتل خوارزمى : ج 2، ص 33، تاریخ طبرى : ج 4، ص 344، مشیرالاحزان : ص 72، بحارالانوار : ج 45، ص 47 - 57.

 

                                                                      اسلام علیک یا اباعبدالله الحسین (ع)

                                                                                     التماس دعا

/ 1 نظر / 18 بازدید
عينک ريبن

لطفا از سايت بهترين و مدل هاي عينک رين ديدن فرماييد